Program

Stated topics and speakers
9:30-10:00
Registration. Welcome coffee
10:00-10:15
Opening Remarks
10:15-11:45
Future of International Arbitration
  • Impact of sanctions on international arbitration
  • Arbitration vs. state courts 
  • Investment arbitration in light of the Achmea decision
  • Prague rules vs. IBA Rules on the taking of evidence
Moderator:
  • Alex Bardin, Associate, CMS von Erlach Poncet
Speakers:
  • Oxana Peters, Partner, Eversheds Sutherland
  • Alex Bardin, Associate, CMS von Erlach Poncet
  • Lilia Klochenko, Partner,  “Klochenko & Kuznetsova”Law Firm
  • Dmitry Dyakin, Partner, Rybalkin, Gortsunyan and Partners
  • Fredrik Ringquist, Partner, MANNHEIMER SWARTLING
  • Konstantin Kroll, Partner, Dentons
  • Tatiana Menshenina, Partner, Withersworldwide
  • Sergii Melnyk, Deputy Counsel, International Court of Arbitration, ICC

11:45-12:00
Coffee break
12:00-13:30
Arbitration in Russia
  • Arbitration Reform: Is there the light at the end of the tunnel?
  • Russian case law on enforcement of foreign arbitral awards
  • Restrictions on the activities of foreign arbitration institutions

Moderator:
  • Ilya Nikiforov, Managing Partner, EPAM
Speakers:
  • Stepan Guzey, Partner, Lidings
  • Pavel BoulatovCounsel, White & Case
  • Alexander Komarov, Member of the Presidium of the International Commercial Arbitration Court at the Chamber of Commerce and Industry of the Russian Federation
  • Maxim Kulkov, Managing Partner, Kulkov, Kolotilov and Partners
  • Daria Konstantinova, Partner, Zabeyda & Partners
  • Timur Aitkulov, Partner, Clifford Chance
  • Hiroshi Oda, Sir Ernest Satow Professor of Japanese Law, University College London, Professor (adjunct), Waseda University, adviser, Nagashima Ohno and Tsunematsu Law Office
13:30-14:30
Lunch
14:30-16:00
AI in IA (Artificial Intelligence in International Arbitration – myth or reality):
  • Predicting the outcome
  • Selection of arbitrators
  • Cybersecurity
  • Data Protection

Moderator:
  • Artem Doudko, Partner, Osborne Clarke
Speakers:
  • Jenny Arlington, Counsel, AKIN GUMP STRAUSS HAUER & FELD
  • Dmitry Ivanov, Partner, Morgan Lewis
  • Anton Vashkevich, Managing Partner, Simplawyer Law Technology Company, Expert in the field of automation of rights and legal technologies
  • Sergey Oganesyan, Chief specialist, "Sutyazhnik" Garant
  • Alexander Pisemskiy, Executive Director, CSI Group
16:00-16:30
Coffee break
16:30-18:00
Members' meeting
  • Reporting results for 2019;
  • Election of the RAA Board;
  • Members' Q&As
Speakers:
  • Vladimir Khvalei, Chairman of the board, RAA, Partner, Baker McKenzie
  • Roman Zykov, Secretary General, RAA, Partner, Mansors

18:00-20:00
Reception